0
0
0
0
ALİ VE KÜÇÜK TAVŞAN
K Ö P E K L E R

Koku Uzmanı Köpekler

Köpeklerin kokulara karşı olağanüstü hassas burunları vardır. Sokakta yürürken, diğer köpeklerin bıraktıkları kokuları ve çevredeki insanların kendilerine özgü kokularını tahlil ederek, onlar hakkında bilgi toplarlar. Havadaki en küçük oranlardaki kokuları dahi güçlük çekmeden tespit ederler. Koku alma duyusu kuvvetli bir köpek türü olan "bloodhound", hiçbir belirtinin görülmediği bölgelerde iz sürebilir, dört günlük bir izi takip edebilir ve bir insanın izini 80 kilometreden daha fazla sürebilir.

 


 

Bora ile Köpek

Bora oyun oynamak için sınıf arkadaşı Can'ın evine gitmişti. Can kendisini çağıran annesinin yanına gittiğinde Bora odada yalnız kalmıştı. Tam o sırada odaya Can'ın köpeği girdi! Adeta "Ben de seninle oynamak istiyorum." diyen köpek öyle sevimliydi ki!

Bora: Hey! Gel bakalım, beraber oynayalım!

Köpek: Yaşasın, çok sevindim!

Bora şaşkınlıktan donakaldı. Köpek konuşuyordu! Kaçırılmayacak fırsattı. Köpekler hakkında merak ettiği şeyleri sormaya başladı:

Bora: Sevimli köpek, hep merak etmişimdir, yemen için verdiğimiz o sert kemikleri nasıl çiğniyorsun?

Köpek: Tüm canlılara kendilerine ait özellikler veren Allah, biz köpeklere de diğer canlılardan farklı fiziksel özellikler vermiştir. Örneğin, dişlerimizin sayısı sizinkilerden on tane daha fazla, tam 42 tanedir. Böylece yiyeceklerimizi, özellikle de kemikleri rahatlıkla ağzımızda ufalayıp öğütebiliriz.

Bora: Bildiğim kadarıyla sen de benim gibi oynamayı, koşup zıplamayı çok seviyorsun. Peki nasıl oluyor da sen hiç terlemiyorsun?

Köpek: Biz, insanlarda olduğu gibi vücut ısısını düzenlemek için terlemeyiz, çünkü vücutlarımızda ter bezleri yoktur. Isı ayarını solunum sistemimizle yaparız. Vücudumuzdaki tüyler ise dışarıdan gelen ısının derimizle temasını önler. Hava sıcaklığının artmasıyla vücut ısımız da artar; meydana gelen fazla ısıyı da dilimizi çıkararak atarız. Böylece sıcak günlerde kalın tüylerimize rağmen terlemeyiz.

Allah bize öyle mükemmel bir sistem vermiştir ki; insanlar yarım saat hareket edince hemen terlediği halde, biz saatlerce hiç durmadan koşsak da terlemeyiz. Artık bunları bildiğine göre, sıcak havalarda dilleri dışarı sarkmış köpekler gördüğünde onlar için üzülmene gerek olmadığını da anlamışsındır. Bu sistemi tabii ki biz köpekler kendimiz oluşturmadık. Bu ancak herşeyi örneksiz yaratan Allah'ın üstün yaratışının delillerinden biridir.

Bora: Sanırım sizin koku alma duyunuz da çok gelişmiş.

Köpek: Haklısın. Koku alma duyumuz çok güçlüdür. Beynimizdeki koku alma merkezi insanlardan 40 kat daha fazla gelişmiştir.

Bora: Demek polis köpekleri bu sayede kendilerine koklatılan küçük bir eşyadan yola çıkarak o eşyanın sahibini bulabiliyorlar!

Köpek: Çok doğru. Görüyorsun her gün görmeye alışık olduğun biz köpekler de diğer canlılar gibi Allah'ın yaratışının delillerindeniz. Bunu hep aklında tutup sürekli Allah'ı hamd ile anmayı hiç unutma.

Bora: Teşekkür ederim sevimli köpek. Bunu hiç unutmayacağım inşaAllah. Ve bütün arkadaşlarıma Allah'ın size verdiği bu özellikleri anlatıp onların da şükretmelerini söyleyeceğim.

Tam bu sırada Can odaya girdi ve hep beraber oynamaya başladılar.


Sizin için yerde olanların tümünü yaratan O'dur.
(Bakara Suresi, 29)

0
0
0

0
Copyright © 2002-2004 ((( RAVDA.net )))  *  E-Posta: info@ravda.net   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
© 2002-2004 by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.42094 saniyede açıldı