0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 6     ***     Toplam Konu: 1989     ***     Toplam Mesaj: 41468

Forum Anasayfa » DİNİ KONULAR » PEYGAMBER EFENDİMİZİN DIŞ GÖRÜNÜMÜ VE GÜZELLİĞİ

önceki konu   diğer konu
12 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfalar (1): (1)
Gönderen
PEYGAMBER EFENDİMİZİN DIŞ GÖRÜNÜMÜ VE GÜZELLİĞİ
177 Mesaj -
edaaa üyenin alternatif Ego
"Peygamber Efendimiz orta boylu idi; uzun da değildi, kısa da değildi; hoş bir görünüşü vardı. Saçı ise ne kıvırcık, ne de düzdü. Mübarek (İlahi hayrın bulunduğu şey, bereketlenmiş, çoğalmış, hayırlı, uğurlu) yüzlerinin rengi ise nurani beyazdı."69

Bera b. Azib (ra) anlatıyor:

"… Resullullah Efendimizden daha güzel birini görmedim. Omuzlarını döğen saçları vardı. İki omuz arası genişçe idi. Boyu ise ne kısa idi, ne de uzundu."70

Hz. Ali'nin torunlarından İbrahim b. Muhammed (ra) rivayet ediyor:

"Dedem Hz. Ali, Peygamber Efendimizi anlatırken Onu şöyle tavsif (vasıflandırırdı) ederdi:

"Peygamber Efendimiz, ne aşırı derecede uzun, ne de kısa idi; O bulunduğu topluluğun orta boylusu idi. Saçları, ne kıvırcık ne de dümdüzdü; hafifçe dalgalı idi. Mübarek yüzlerinin rengi kırmızıya çalar şekilde beyaz; gözleri siyah; kirpikleri sık ve uzun; omuz başları iri yapılı idi… O, insanların en cömert gönüllüsü, en doğru sözlüsü, en yumuşak tabiatlısı ve en arkadaş canlısı idi. Kendilerini ansızın görenler, O'nun heybeti karşısında çok şiddetli heyecanlanırlar; üstün vasıflarını bilerek sohbetinde bulunanlar ise, O'nu herşeyden çok severlerdi. O'nun üstünlüklerini ve güzelliklerini tanıtmaya çalışan kimse; Ben, gerek ondan önce, gerek ondan sonra, onun gibi birisini görmedim, demek suretiyle, O'nu tanıtma hususundaki aczini ve yetersizliğini itiraf ederdi. 'ın salat (dua, Peygamberimize (sav) yapılan dua, istiğfar, rahmet, namaz) ve selamı O'nun üzerine olsun."71

Hz. Hasan (ra) naklediyor:

"Resulullah Efendimiz, yaradılıştan heybetli ve muhteşemdi. Mübarek yüzü, dolunay halindeki ayın parlaklığı gibi nur saçardı. Orta boyludan uzun, ince uzundan kısa idi. Saçları kıvırcık ile düz arası idi; şayet kendiliğinden ikiye ayrılmışlarsa onları başının iki yanına salar, değilse ayırmazlardı. Uzattıkları takdirde saçları kulak yumuşaklarını geçerdi. Peygamber Efendimizin rengi, ezher'ul-levn (pek beyaz ve parlak renk) idi, yani nurani beyazdı. Alnı açıktı. Kaşları; hilal gibi, gür ve birbirine yakındı.

Boynu, saf mermerden meydana gelen heykellerin boynu gibi gümüş berraklığında idi. Vücudunun bütün azaları birbiri ile uyumlu olup yakışıklı bir yapıya sahipti...
Gönderen: 05.06.2007 - 21:51
Bu Mesaji Bildir   edaaa üyenin diger mesajlarini ara edaaa üyenin Profiline bak edaaa üyeye özel mesaj gönder edaaa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
==>MiYaSe<== su an offline ==>MiYaSe<==  
3648 Mesaj -
==>MiYaSe<== üyenin alternatif Ego
allah razi olsun cnm
paylastigin icin sagoll..

Gönderen: 06.06.2007 - 15:18
Bu Mesaji Bildir   ==>MiYaSe<== üyenin diger mesajlarini ara ==>MiYaSe<== üyenin Profiline bak ==>MiYaSe<== üyeye özel mesaj gönder ==>MiYaSe<== üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
+^^DoLuNaY^^+ su an offline +^^DoLuNaY^^+  
1412 Mesaj -
+^^DoLuNaY^^+ üyenin alternatif Ego
razı olsun saol okudum bilgilendirdiin için teşekkürler...
Gönderen: 06.06.2007 - 15:55
Bu Mesaji Bildir   +^^DoLuNaY^^+ üyenin diger mesajlarini ara +^^DoLuNaY^^+ üyenin Profiline bak +^^DoLuNaY^^+ üyeye özel mesaj gönder +^^DoLuNaY^^+ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
~Nisan Yaðmuru~ su an offline ~Nisan Yaðmuru~  
4929 Mesaj -
~Nisan Yaðmuru~ üyenin alternatif Ego
Böyle bir konu yokmuydu

Var gibime geliyor ama yinede razı olsun canım..

Gönderen: 06.06.2007 - 18:24
Bu Mesaji Bildir   ~Nisan Yaðmuru~ üyenin diger mesajlarini ara ~Nisan Yaðmuru~ üyenin Profiline bak ~Nisan Yaðmuru~ üyeye özel mesaj gönder ~Nisan Yaðmuru~ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
3648 Mesaj -
aaayy peygamberimizi cok gormek istiyorumunglücklich
insallah allah ruyamda nasip eder
Gönderen: 09.06.2007 - 22:00
Bu Mesaji Bildir   ==>MiYaSe<== üyenin diger mesajlarini ara ==>MiYaSe<== üyenin Profiline bak ==>MiYaSe<== üyeye özel mesaj gönder ==>MiYaSe<== üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
edaaa su an offline edaaa  
177 Mesaj -
inşallah sana da bize de
gelangweilt gelangweilt

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son edaaa tarafından, 20.06.2007 - 09:56 tarihinde.
Gönderen: 15.06.2007 - 14:48
Bu Mesaji Bildir   edaaa üyenin diger mesajlarini ara edaaa üyenin Profiline bak edaaa üyeye özel mesaj gönder edaaa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
3648 Mesaj -
insallah unglücklich
Gönderen: 15.06.2007 - 17:04
princess_of_islam su an offline princess_of_islam  
293 Mesaj -
princess_of_islam üyenin alternatif Ego
ben3,4 keregördüm rüyamda cokgüzel birhis insallahherkese allah nasip edergörmeyi
Gönderen: 13.07.2007 - 14:21
Bu Mesaji Bildir   princess_of_islam üyenin diger mesajlarini ara princess_of_islam üyenin Profiline bak princess_of_islam üyeye özel mesaj gönder princess_of_islam üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
177 Mesaj -
nasıl biriydi ne yapıyodu anlata bilir misin?

lütfennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
Gönderen: 14.07.2007 - 13:06
princess_of_islam su an offline princess_of_islam  
293 Mesaj -
princess_of_islam üyenin alternatif Ego
nasıl anlatigimkitektük anlatabilirim herhelde ilk gördüğümde gazeteyekoymuşlar fotorafını ve ben babama soruyomki efendimizin fotosunu koymak günah değilmiydi devamını unutumve yarım sene sonra o karikatür yapıldı 2.rüyamda allahdan efendimin yanımda olsun ddiliyomve birden yanımda oluyo ve ben ona sarılıyom 3.rüyamdada efendimiz arkadaşına beni tanıtırıyo ve diyoki bu kız cok iyi biri cok akıllı diyo 3rüya gördüm ama daha birkac sey efendimizle yasadım mesela peygamberimize birmektup yazmıstım ve asagıyagittim geldiğimde kağıt döndürülmüştü ve kimse yukarıda değildi efendimiz mektubumu okudu bunların hepsini yasadımhayaldeğil
Gönderen: 14.07.2007 - 15:39
Bu Mesaji Bildir   princess_of_islam üyenin diger mesajlarini ara princess_of_islam üyenin Profiline bak princess_of_islam üyeye özel mesaj gönder princess_of_islam üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
177 Mesaj -
ayy çok teşekkür ederim bu kadarı yeter bana glücklich glücklich
Gönderen: 15.07.2007 - 11:40
Pembe_Gül su an offline Pembe_Gül  
1236 Mesaj -
Pembe_Gül üyenin alternatif Ego
gelangweilt
Gönderen: 06.09.2007 - 12:49
Bu Mesaji Bildir   Pembe_Gül üyenin diger mesajlarini ara Pembe_Gül üyenin Profiline bak Pembe_Gül üyeye özel mesaj gönder Pembe_Gül üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfalar (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 543 Misafir online. En son üyemiz: yaz gülü
881 üye ile 20.10.2023 - 08:27 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
cojepien (51), rabia_2 (37), xxxmax (31), m.ikbal (28)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0
Copyright © 2002-2004 ((( RAVDA.net )))  *  E-Posta: info@ravda.net   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
© 2002-2004 by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56729 saniyede açıldı