0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 6     ***     Toplam Konu: 1989     ***     Toplam Mesaj: 41468

Forum Anasayfa » RAVDA ÇOCUK » dini hikaye çok güzel ne olur okuyun

önceki konu   diğer konu
11 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfalar (1): (1)
Gönderen
mevsimlerin dosttu su an offline mevsimlerin dosttu  
dini hikaye çok güzel ne olur okuyun
92 Mesaj -
mevsimlerin dosttu üyenin alternatif Ego
Küçük Hafız Kız
İlkokulu bitirip kursa gelmişti. Ailesi kendi isteğiyle geldiğini söylemişti. Kayıt için adını sorduğumda, hiç de çekinmeyen bir tavırla _Fatma dedi& Ve ekledi: _ Eğer hafızlık yaptırmazsanız kaydolmak istemiyorum. Böyle tehdit edercesine konuşması onu yaşından daha olgun gösteriyordu. Tebessümle: Korkmayın küçük hanım, siz isteyin, hafız da yaparız, hoca da...

O küçük gözlerinin içi parıldadı birden. Annesi, _Hoca hanim kusuruna bakma hele sen, ille de hafız olacağım der de, baksa bir şey demez. Bizim köyün hocasından duymuş. Peygamberimiz (sav), hafız olanlara Cennette taç giydirilecekmis demiş herhalde. Siz daha iyi bilirsiniz ya, köylü kafası, biz de bu kadar duyduk anladık. Bu da çocuk iste.

_Tabi teyze ne demek, keşke herkes sizin gibi duyduklarından etkilense de teslim olsa. Siz hiç merak etmeyin, kızınız önce _a sonra, sonra bize emanet. Kadıncağız elime yapıştı öpecekken geri çektim, utandım. Tuttum, ben onun elini öptüm. Gözleri yaşardı. _Hoca hanim bu eller, gözler hep günahlı, asıl sizinkiler öpülmeye layık. _Estağfirullah teyze dedim, _o ahrette belli olur. Bu konuşmadan sonra kaydığını yaptığımda Fatma_nın Erzurumlu olduğunu öğrendim. Bir an düşündüm, _Küçük, nasıl kalacak bu kadar buralarda &

Zaman ilerledikçe Fatma_nın edepli tavırları daha da çok etkiledi beni. Azimliydi. Geceleri uykusunun arasında ayetleri sayıkları görüyordum çoğu kez. Böyle devam ederken, arada bir bana gelip soru soruyordu. Bir gün,_ Hocam, hafız olmak için Kur_an-ı bitirmek mi lazım?_ diye sordu. Ben de, _ Tabii ki, hepsini ezberleyeceksin ki hafız adını alacaksın. Bu cevabıma çok üzülmüş gibiydi. Bir şey demek istiyordu sanki. Teşekkür etti ve döndü arkasına gitti. Derslerim arasında onlara sürekli Kur_an ezberlemekle isin bitmeyeceğini, mutlaka içindekiler uygulamak gerektiğini hatırlatıyordum. Talebelerden biri, _ Hocam dedi, _Fatma_nın annesi ona abdestli olmayanın hafızlara dokunamayacağını söylemiş, doğru mu? _diye sordu. Çok ilginç doğrusu. _Maşaallah dedim , _ Osmanlı zamanında atalarımız Kur_an-a ve Hafız_a kıymet verdiklerinden öyle yaparmış dedim. Çok hoşlarına gitmişti bu iş. Hepsi adeta kendilerini ulaşılması zor, kasa içindeki altın gibi görüyorlardı. _Görsünler dedim içimden, bu yasta buralara gelmişler. _ in kelamını ezberliyorlar, onlara fazla görmem bunu&

Bu arada Fatma ara sıra rahatsızlanıyor ve revirde yatıyordu. Zaman geçtikçe Fatma_nın morali ve sağlığı daha da çok bozuluyordu. Bir gün dersini iki kez aksatınca sordum: Ne oldu yoksa, anneni mi özledin? _Hayır dedi. _Neden moralin bozuk? Çok fazlada hasta oluyorsun_ dedim. _Yanlış anlamayın, inanın ki annemi özleyip de gitmek istediğim yok. Burayı çok seviyorum. _ımdan çok korkuyorum. Buraları terk edersem bana ahrette hesabını sormaz mı? _ Bir şey diyemedim. Suçlu gibi hissettim kendimi.

O küçük kalpte bu ne imandı Ya Rabbi!..

Onu hayranlıkla izliyordum. Bir gün çok rahatsızlandı. Doktora götürmek zorunda kaldık. Bir çok tahlillerden sonra arkadaşım olan doktor hanim,_ Hoca hanım derhal bu talebeyi ailesinin yanına gönder_ dedi. Şaşkınlıkla: _Neden?_ diye sordum. Bana, _Belki üzülecek, hatta inanmayacaksın, fakat bu talebe kanser& dedi.

_Adeta başımdan aşağı kaynar sular dökülmüştü. Sanki her tarafımı şefkat sarmıştı. Hasta haneden ayrılırken Fatma_ya hiç bir şey diyemedim. Oysa anlamış gibi bana sorular sorup dikkatimi dağıtmaya çalışıyordu. Kulağıma eğilerek Hocam dedi, _ Azrail insanların canını alırken nasıldır? Ağlamamak için kendimi zor tuttum, _Güzel bir surettedir, mü_min kullara dedim. Sevindi, sanki mırıldandı: Belki hafız olamam, ama Elhamdulillah mü_minim dedi&

Simdi anlamıştım, bana önceden sormuş olduğu soruyu. Demek ki hastalığını biliyordu Hafız olmak için Kur_an-i bitirmesi gerektiğini söylediğimde, neden üzüldüğünü simdi anlamıştım. Birkaç gün sonra eşyalarını hazırlamaya başladık. Çünkü dayanılmaz acılar içinde olduğunu görüyorduk. Evine gitmesi gerekiyordu. Ailesi geldi. Fatma yanıma gelerek, Bana kızmadınız değil mi? Eğer söyleseydim belki kursa almazdınız. _Ne demek? Nasıl kızarım sana? dedim. _Hem sonra sakin üzülme hafızlığımı bitiremedim diye. Bu yola girdin ya, Rabbim seni hafızlar zümresinden yazmıştır insaallah. Öyle sevindi ki, sarıldı boynuma: _Gerçekten ben simdi hafız sayılırmıyım? Anne bak, duydun değil mi?

Ya Rabbi bu ne aşktı!..

Rabbimin hikmeti tecelli etse de iyi olsaydı su Fatma, ne güzel bir kul olurdu. Böylece Fatma_yı gözyaşları ile Erzurum_a uğurladık. Çok geçmedi. Bir iki hafta sonra ailesi ağırlaştı haberini verdi. Bu bir iki hafta içinde ondan iki mektup almıştım. Bana hep hafızlık tacını merak ettiğini. Rüyalarına bile girdiğini yazıyordu.

Bir gün sabah namazından sonra telefon çaldı. Fatma_nın annesiydi karşımdaki ses. Ağlamaklı bir sesle, _ Hoca hanım Fatma_yı uğurladık. Rica etsem bir hatim okurmusunuz? deyince ben de dayanamadım ağlamaya başladım. Annesi beni teselli edercesine telefonu kapatmadan, Size ölmeden önce sunu söylememi istedi dedi hıçkırarak: _Anneciğim hocama söyle, Azrail söylediğinden de güzelmiş.

_-Ey Rabbim; senin kelamın için yanıp tutuşan, yoluna yapışıp kelamına sımsıkı sarılan kulunu, sen son nefesinde yalnız bırakır misin hiç?
Gönderen: 24.06.2007 - 11:14
Bu Mesaji Bildir   mevsimlerin dosttu üyenin diger mesajlarini ara mevsimlerin dosttu üyenin Profiline bak mevsimlerin dosttu üyeye özel mesaj gönder mevsimlerin dosttu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
~Nisan Yaðmuru~ su an offline ~Nisan Yaðmuru~  
4929 Mesaj -
~Nisan Yaðmuru~ üyenin alternatif Ego
razı olsun kardeş..

Çok güzel gerçekten..

Gönderen: 24.06.2007 - 11:32
Bu Mesaji Bildir   ~Nisan Yaðmuru~ üyenin diger mesajlarini ara ~Nisan Yaðmuru~ üyenin Profiline bak ~Nisan Yaðmuru~ üyeye özel mesaj gönder ~Nisan Yaðmuru~ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
 Deniz Yildizi su an offline Deniz Yildizi  
Konu icon   
1107 Mesaj -
 Deniz Yildizi üyenin alternatif Ego
evet çok güzelmiş, sağoll
Gönderen: 24.06.2007 - 13:14
Bu Mesaji Bildir    Deniz Yildizi üyenin diger mesajlarini ara  Deniz Yildizi üyenin Profiline bak  Deniz Yildizi üyeye özel mesaj gönder  Deniz Yildizi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
♥TuBa♥ su an offline ♥TuBa♥  
600 Mesaj -
♥TuBa♥ üyenin alternatif Ego
saol CnN

razi olsn
Gönderen: 25.06.2007 - 17:10
Bu Mesaji Bildir   ♥TuBa♥ üyenin diger mesajlarini ara ♥TuBa♥ üyenin Profiline bak ♥TuBa♥ üyeye özel mesaj gönder ♥TuBa♥ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
92 Mesaj -
sizden de aşşah razı olsunnnn
Gönderen: 25.06.2007 - 21:10
Bu Mesaji Bildir   mevsimlerin dosttu üyenin diger mesajlarini ara mevsimlerin dosttu üyenin Profiline bak mevsimlerin dosttu üyeye özel mesaj gönder mevsimlerin dosttu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
==>MiYaSe<== su an offline ==>MiYaSe<==  
3648 Mesaj -
==>MiYaSe<== üyenin alternatif Ego
allah razi olsun cnm :d
Gönderen: 25.06.2007 - 21:18
Bu Mesaji Bildir   ==>MiYaSe<== üyenin diger mesajlarini ara ==>MiYaSe<== üyenin Profiline bak ==>MiYaSe<== üyeye özel mesaj gönder ==>MiYaSe<== üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
92 Mesaj -
senden de allah razı olsun... tşk
Gönderen: 26.06.2007 - 09:26
princess_of_islam su an offline princess_of_islam  
293 Mesaj -
princess_of_islam üyenin alternatif Ego
vayyyyyyyyyyyyyy c.........oooooooooo.........k güzel mis
Gönderen: 06.07.2007 - 16:40
Bu Mesaji Bildir   princess_of_islam üyenin diger mesajlarini ara princess_of_islam üyenin Profiline bak princess_of_islam üyeye özel mesaj gönder princess_of_islam üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pembe_Gül su an offline Pembe_Gül  
1236 Mesaj -
Pembe_Gül üyenin alternatif Ego
evet kime okuuttursam oyle diyor.
Gönderen: 06.07.2007 - 16:43
Bu Mesaji Bildir   Pembe_Gül üyenin diger mesajlarini ara Pembe_Gül üyenin Profiline bak Pembe_Gül üyeye özel mesaj gönder Pembe_Gül üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
princess_of_islam su an offline princess_of_islam  
293 Mesaj -
princess_of_islam üyenin alternatif Ego
masallah sana tütütü nazar deymesin sana hehe
Gönderen: 06.07.2007 - 16:44
Bu Mesaji Bildir   princess_of_islam üyenin diger mesajlarini ara princess_of_islam üyenin Profiline bak princess_of_islam üyeye özel mesaj gönder princess_of_islam üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pembe_Gül su an offline Pembe_Gül  
1236 Mesaj -
Pembe_Gül üyenin alternatif Ego
:d teşekkür edrim princess_of_islam
Gönderen: 07.07.2007 - 11:47
Bu Mesaji Bildir   Pembe_Gül üyenin diger mesajlarini ara Pembe_Gül üyenin Profiline bak Pembe_Gül üyeye özel mesaj gönder Pembe_Gül üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfalar (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 539 Misafir online. En son üyemiz: yaz gülü
881 üye ile 20.10.2023 - 08:27 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
zeynepmedine (29), ulucýnar (28), Anka (37), maschinengewer (28), pincir24 (19)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0
Copyright © 2002-2004 ((( RAVDA.net )))  *  E-Posta: info@ravda.net   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
© 2002-2004 by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60922 saniyede açıldı